Práce na farmě

Antonín Pařil, 60 ha, Olomoucký kraj

Rodinná farma Pařilů se věnuje pěstování pšenice, ječmene, brambor, červené řepy a bylinek na přibližně 60 hektarech zemědělské půdy v ekologickém režimu. Část této výměry zahrnují také travní porosty, které se využívají pro sklizeň senáže a sena pro ovce plemene Merinolandschaf, kozy a masný skot Jersey a Limousine. Jako většina zemědělců začínali svou výměru obhospodařovat traktorem značky domácího výrobce. Když výměra přesáhla 50 hektarů, muselo přijít zásadní rozhodnutí pro obnovu strojového parku, protože původní traktor na tuto výměru již nestačil a nemohl obsluze zajistit práci v příjemném pracovním prostředí. Rodina se proto před 2,5 lety začala pohlížet po novém traktoru, který by pomohl zvládnout každodenní práci na farmě bez náročné dřiny.

 

Ze všech konkurenčních výrobců splnila náročné požadavky rodiny pouze značka STEYR, protože byla jako jediná schopna dodat traktor ve speciální úpravě. Jednalo se o speciální přestavbu traktoru s umístěním loketní opěrky Multicontroller na levé straně sedačky. Ptáte se, proč toto neobvyklé řešení? Marek Pařil, syn majitele farmy, totiž krátce před nákupem nového traktoru přišel nešťastnou náhodou o pravou ruku. „Toto zranění Markovi zcela znemožnilo práci s traktorem, proto bylo zadání jednoduché, kdo dodá traktor, který Markovi umožní opět pracovat i s tímto handicapem, ten vyhraje,“ na farmu tedy přibyl rakouský pomocník PROFI 4130 s plynulou převodovkou CVT.

„Vybrali jsme si traktor z modelové řady PROFI, protože jsme chtěli všestranně využitelný traktor na farmu, který bude moci set, připravovat, zpracovávat půdu, síct a starat se o sklizeň hmoty z travnatých pozemků. PROFI tak i svým výkonem ideálně zapadl do našeho strojového parku. Velkou roli při výběru hrálo také snadné ovládání, proto jsme vybrali traktor s CVT převodovkou, která se snadno ovládá a nabízí řadu bezpečnostních funkcí,“ dodává majitel farmy.

Během roku je PROFI agregován se zadní boční diskovou lištou, lisem na kulaté balíky CASE IH, třímetrovým secím strojem nebo čtyř radličným pluhem. Právě při orbě s Profim jsme Marka během naší návštěvy zastihli. V den naší návštěvy měl PROFI najeto 750 motohodin k plné spokojenosti rodiny. Nebáli jsme se změny, máme radost z toho, že jsme se mohli odlišit a udělali jsme dobře. Vážíme si toho, co pro nás zástupci značky STEYR udělali.