Živočišná výroba

 Josef Prágr, 2 200 ha, Jihočeský kraj

I když je rostlinná a živočišná výroba navzájem odlišná, vzájemně se v mnoha ohledech doplňují a jedno mají přeci jen společné. Obě odvětví si žádají vysoce spolehlivé traktory, které budou pracovat tehdy, když to bude potřeba. Právě z tohoto důvodu se Zemědělské družstvo Pluhův Žďár rozhodlo pro pořízení traktorů značky STEYR, které jsou typické svou vysokou spolehlivostí a prvotřídní rakouskou kvalitou.

V současné době podnik obhospodařuje 2200 hektarů zemědělské půdy, na které pěstuje klasické tržní plodiny jako je například ječmen, pšenice, oves, řepka olejka, kukuřice a zajímavostí je také pěstování máku. Mimo rostlinné výroby se podnik ve velké míře soustředí také na výrobu živočišnou, ve které chová 1000 kusů hovězího skotu.

Od roku 2014 pracuje v živočišné výrobě při práci s krmným vozem a navíc, jak je pro živočišnou výrobu charakteristické, v každodenním nasazení traktor STEYR 4115 Multi. Modelová řada STEYR Multi je nejoblíbenější modelovou řadou traktorů STEYR v České republice. Není totiž tajemstvím, že tato řada vyniká svými skvělými technickými parametry a širokým okruhem využití. Pan Prágr, mechanizátor družstva, oceňuje především povedený a vysoce výkonný motor či snadnou obsluhu. Velká prosklená čelní plocha, akční rádius stěrače 235° a ničím nerušený výhled na čelní plochu je velice důležitý při práci v živočišné výrobě. K dobré ekonomice provozu přispívá převodovka 32x32 s ECO převodem, s níž je dosaženo 40 km/h při otáčkách motoru pouze 1 730 min-1. Za více než 3,5 roku každodenního pracovního nasazení má Multi v podniku odpracováno neuvěřitelných 11 577 motohodin. Takové číslo už samo o sobě vypovídá o vysoké spolehlivosti a kvalitním zpracování.

Dalším traktorem značky STEYR, který podnik zakoupil ke konci roku 2015 je model CVT. Konkrétně se jedná o model 6185 CVT. V době naší návštěvy měl traktor najeto 2 500 motohodin. V podniku je tento traktor využíván hlavně v rostlinné výrobě při práci s diskovou žací trojkombinací nebo při předseťové přípravě.